PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Zbyt dużo niespłaconych należności? Czas na narzędzia wspierające obsługę windykacji

windykacji

Niepokojący poziom niespłaconych należności oznacza, że nadszedł czas na narzędzia wspierające obsługę windykacji. Utrzymanie płynności finansowej to wyzwanie nie tylko małych i średnich przedsiębiorstw. Opóźniające się płatności ze strony kontrahentów mogą zagrozić także pozycji dużych firm. Warto zatem rozważyć inwestycję w rozwiązania pozwalające podnieść efektywność procesu windykacji.

Zjawisko opóźnień w płatności faktur staje się, niestety, coraz bardziej powszechne. Obok potencjalnych problemów z utrzymaniem płynności finansowej pojawia się potrzeba skrupulatnego zarządzania zobowiązaniami. Coraz częściej też doprowadzenie do spłaty należnej kwoty wiąże się z koniecznością uruchomienia procesów windykacyjnych, zaś obsługa wierzytelności staje się też procesem wymagającym coraz większych nakładów pracy i środków. Jest to obszar tym bardziej istotny, że błędy i opóźnienia procesów windykacyjnych mogą prowadzić do utraty możliwości odzyskania wierzytelności lub kolejnych opóźnień w spłacie. W obu przypadkach może mieć to istotny wpływ na kondycję finansów całej organizacji.

Automatyzacja i optymalizacja

W usprawnieniu procesu windykacyjnego pomocne okazują się nowoczesne narzędzia informatyczne. Skala ich możliwości – zarówno w zakresie automatyzacji działań i uproszczenia pracy windykatorów, jak również raportowania oraz analiz biznesowych – systematycznie rośnie. Obecne rozwiązania wspierające procesy windykacyjne dalece odbiegają od prostych aplikacji pozwalających gromadzić informacje o umowach i kontaktach z kontrahentami. Dziś tego typu rozwiązania w sposób automatyczny kontrolują spłaty należności i – działając według zasad w nich zdefiniowanych – realizują proste działania windykacyjne.

Windykacja na nowo

Nowoczesny system wspierający obszar windykacji pozwala na bieżąco monitorować rozrachunki z wierzycielami, opóźnienia w płatnościach i spłaty ratalne oraz w sposób automatyczny wyliczać i rozliczać odsetki umowne i ustawowe. Co więcej, kompleksowe narzędzia wspierające zarządzanie wierzytelnościami samodzielnie kontrolują salda kont i stany należności z konkretnymi kontrahentami, w razie potrzeby automatycznie generując stosowne dokumenty – wezwania, noty lub potwierdzenia. Za sprawą szerokiej integracji z modułami księgowymi oraz sprzedażowymi możliwe jest też łatwe wprowadzenie blokad oraz limitów kredytowych dla partnerów zwlekających z płatnością.

Na wielu szczeblach

Działając na wielu szczeblach, oprogramowanie wspierające obszar windykacji staje się bardzo praktycznym systemem pozwalającym porządkować informacje o przepływach pieniężnych. Systemy takie często pozwalają w prosty sposób analizować dane dotyczące zobowiązań i rozliczeń, co okazuje się niezmiernie przydatne w kontekście zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa. Sprawdzają się też jako wsparcie dla zespołów operacyjnych –z dobrym systemem wspierającym obsługę windykacji windykator ma rozłożony w czasie, usystematyzowany i oparty na danych historycznych plan działań.

Windykacja zintegrowana

O skali przydatności tego typu narzędzi świadczy fakt, że coraz częściej stają się one częścią zintegrowanych systemów typu ERP. Nie inaczej jest też w przypadku narzędzia wbudowanego w system Xpertis. Za pośrednictwem jednego, scentralizowanego pulpitu windykatorzy są w stanie uzyskać wszystkie potrzebne informacje dotyczące płatności, umów, terminów, kontaktów oraz korespondencji. Wbudowane rozwiązania analityczne usprawniają realizację działań windykacyjnych i pozwalają odciążyć pracowników np. w obszarze postępowania upominawczego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

a może warto rozejrzeć się za innymi usługami niż windykacja?? W Polsce prężnie rozwija się faktoring

dodany przez Mateusz, 10-06-2014 23:06:03

Warto pamiętać o tym, że często mamy też do czynienia z windykacyjnymi sztuczkami, które nie powinny mieć miejsca. Polecam zapoznać się z artykułem http://www.windykacja-dkow.pl/nowe-znaczy-lepsze/

dodany przez Mały_miki, 24-03-2015 11:19:34