PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Jak szukać, żeby dobrze wybrać system ERP?

wybrać system ERP

Decyzja o wdrożeniu lub modernizacji oprogramowania spinającego najważniejsze procesy biznesowe to dopiero początek drogi do unowocześnienia i podniesienia efektywności całej organizacji. Warto zatem dobrze przygotować się do takiej inwestycji, aby na końcu tej drogi odnieść sukces.

Wdrożenie i zakup systemu klasy ERP to dla każdej firmy inwestycja o charakterze strategicznym. A w jaki sposób dobrze wybrać system ERP? Przede wszystkim należy pamiętać, że aby rozwiązania tego typu przyniosły oczekiwane korzyści, muszą być faktycznie wykorzystywane przez pracowników różnych szczebli.

Poszczególne moduły systemu klasy ERP, pełniąc rolę narzędzi operacyjnych wykorzystywanych w codziennej pracy na różnych szczeblach organizacji, nie tylko pomagają sprawnie realizować procesy biznesowe. W naturalny sposób gromadzą wszystkie istotne dane dotyczące działalności organizacji. Dzięki temu środowisko klasy ERP staje się firmową skarbnicą wiedzy. Skarbnicą tym bogatszą, im dłużej i szerzej wykorzystywany jest system ERP. Trzeba pamiętać o tym, że użytkownikom dużo lepiej pracuje się z po prostu wygodnymi narzędziami.

Ergonomia i elastyczność

W kontekście systemów ERP elastyczność ma dwa oblicza. Chodzi zarówno o możliwość dostosowania sposobu działania systemu do modelu biznesowego firmy, jak i o możliwość kastomizacji interfejsu oraz szerokiej integracji z niezależnymi rozwiązaniami. Decydując się na zakup oprogramowania ERP, przedsiębiorca powinien mieć na uwadze przede wszystkim systemy wyposażone w szeroką gamę modułów funkcjonalnych, ale łatwo integrowalne ze specjalistycznym oprogramowaniem biznesowym. Osobnym zagadnieniem jest wybór formy korzystania z oprogramowania. Opcji jest wiele – od własnego serwera, po chmurę obliczeniową i formy pośrednie. Dodatkowo warto zastanowić się nad możliwością korzystania z najpotrzebniejszych funkcji za pomocą urządzeń mobilnych. Odpowiedzi na tego typu pytania nie wolno pominąć na etapie wyboru systemu.

Funkcjonalność

W idealnym systemie ERP można połączyć obsługę wszystkich najważniejszych obszarów działania firmy – od sprzedaży, przez zaopatrzenie i logistykę, a w razie potrzeby także produkcję, po finanse. Funkcjonalność oprogramowania musi nie tylko uwzględniać charakter działalności, ale powinna także gwarantować łatwe dopasowanie sposobu działania systemu do specyficznych procesów w obszarze core biznesu oraz dawać możliwość wykorzystania standardowych funkcji do obsługi mniej istotnych procesów. Jednocześnie nie oznacza to, że zawsze trzeba decydować się na zakup rozwiązania szytego na miarę. Nowoczesne rozwiązania klasy ERP często niosą za sobą dodatkowe korzyści w postaci zaszytych w architekturze systemu standardowych i optymalnych schematów procesów biznesowych, które można wykorzystać na etapie wdrożenia w celu podniesienia sprawności firmy.

Sprawdzony partner

Coraz częsciej okazuje się, że aby osiągnąć długofalowe korzyści nie wystarczy tylko wybrać system ERP, a następnie uruchomić rozwiązanie w firmie. Bardzo istotnym, choć często pomijanym aspektem, jest wyrób dostawcy systemu – partnera, który będzie w stanie w sposób indywidualny potraktować każdą firmę, rzetelnie doradzić, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w kontekście jej potrzeb, a wreszcie pomoże sprawnie przejść przez wdrożenie i zadba o dalszy rozwój środowiska ERP w miarę dojrzewania organizacji.

ERP źródłem przewagi

Odpowiednio dobrany i dopasowany do potrzeb firmy system klasy ERP szybko staje się źródłem przewagi nad konkurencją. Za sprawą centralizacji procesów zarządzania, usprawnienia obiegu informacji w firmie oraz funkcji ułatwiających pracę nawet szeregowym pracownikom, możliwe staje się podniesienie efektywności najważniejszych procesów, a w efekcie całej organizacji.

Idealnie jest, jeśli środowisko ERP dysponuje szerokim wachlarzem rozwiązań funkcjonalnych, opiera się na najnowocześniejszych technologiach, wspiera nowe modele organizacyjne i może być używane na wiele sposobów. Aby dobrze wybrać system ERP, nie wolno jednak zapominać o tym, że kluczowa jest rzeczywista użyteczność oprogramowania oraz jego dopasowanie do potrzeb użytkowników. Tylko takie podejście, poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb, pozwala szybko osiągnąć zwrot poczynionych inwestycji i wzmocnić efektywność organizacji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Pracujemy na ERP Berberis. I tak z mojego doświadczenia - największe znaczenie mają funkcjonalności, aktualizacje i support. W zasadzie w dopasowanej wersji mamy wszystkie rozwiązania, jakich potrzebowaliśmy. Chociaż istnieje możliwość wdrożenia dodatkowych rozwiązań. Pamiętajcie, żeby ERP dopasowywać pod siebie.

dodany przez mokabo, 14-02-2018 07:23:47