PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Trendy w Business Intelligence

trendy w Business Intelligence, BI

Rosnąca presja konkurencyjna, dążenie do ciągłej optymalizacji działalności oraz ogromne ilości gromadzonych w każdej firmie danych powodują, że systemy analityczne coraz bardziej zyskują na popularności. Rozwiązania klasy Business Intelligence stanowią dziś jedną z najszybciej rozwijających się kategorii oprogramowania biznesowego.

Rozwiązania do analityki biznesowej mają dziś w swojej ofercie niemal wszyscy wiodący producenci systemów wspierających zarządzanie. Nie są to jednak takie same systemy BI jak te oferowane jeszcze kilka lat temu, a kierunki ich rozwoju są powiązane z coraz większą popularnością tych rozwiązań. W efekcie analizowanie danych z wykorzystaniem narzędzi BI jest coraz łatwiejsze, szybsze oraz bardziej dogłębne i wielopoziomowe.

Przyglądając się bliżej temu, jak ewoluują rozwiązania do analityki biznesowej, możemy wskazać następujące trendy w BI:

Coraz więcej danych i wielopoziomowe analizy w kilka sekund
Obecnie rozwiązania BI pozwalają efektywnie zarządzać coraz większymi ilościami danych, pochodzącymi często z różnych systemów ewidencyjnych czy innych źródeł. A przy tym umożliwiają bieżący dostęp do informacji  oraz zapewniają błyskawiczne tempo przetworzenia ich w wiedzę, jak również pozwalają na poszukiwanie zależności z danych uzyskanych z różnych obszarów zarządczych. Takie możliwości daje coraz bardziej popularna analityka biznesowa typu in-memory.  

Intuicyjna obsługa i brak konieczności wsparcia od IT
Miejsce rozbudowanych, skomplikowanych i przeładowanych funkcjami interfejsów zajmują estetyczne i ergonomiczne menu. Co więcej, mogą być one dostosowane do indywidulanych potrzeb analitycznych konkretnego użytkownika. Podobnie jest w przypadku generowania raportów — zestawienia zawierające ogromne ilości danych liczbowych i tabelek są zastępowane przez czytelne, graficzne i interaktywne raporty, dzięki czemu mogą być bardziej zrozumiałe dla szerszego grona pracowników. W efekcie zmniejsza się zakres czynności wymagających wiedzy technicznej, a obsługa narzędzi BI przechodzi z IT do zespołów biznesowych.

Nie tylko dla dyrektorów
Nowoczesne systemy BI są łatwe w obsłudze, a wartość uzyskiwanych analiz w podejmowaniu trafnych decyzji zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym jest coraz bardziej doceniana przez przedsiębiorców. W efekcie analizy, zestawienia i raporty — wcześniej dostępne głównie dla najwyższego kierownictwa firmy — stają się narzędziami wykorzystywanymi w codziennej pracy także na dużo niższych szczeblach organizacji.  

Dostępne na urządzeniach mobilnych i w chmurze
W dobie powszechności Internetu aplikacje BI coraz częściej są dostępne na urządzeniach takich jak tablety czy smartfony. Co więcej, przy ich wykorzystaniu można nie tylko z każdego miejsca i o każdej porze odczytywać raporty, ale także edytować dane, co pozwala np. na zdalną pracę zespołową. Jeszcze dość nieśmiało, ale już pojawiają sią rozwiązania BI udostępniane także w modelu cloud computing, co również świadczy o upowszechnianiu się narzędzi analitycznych.

Szybkie i łatwe wdrożenie
W przypadku rozwiązań informatycznych ważne jest, aby proces ich wdrożenia nie był uciążliwy dla codziennego funkcjonowania firmy. Dlatego właśnie na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi BI, które są szybko i łatwo wdrażane — ich implementacja polega często na instalacji gotowych kokpitów i narzędzi menedżerskich.  

Efektywność i coraz większa dostępność narzędzi do analityki biznesowej powoduje, że interesują się nimi już nie tylko duże firmy. Rozwiązania BI stopniowo stają się zatem naturalnym narzędziem wspierającym podejmowanie decyzji na różnych szczeblach także tych mniejszych organizacji. Obserwując kierunki rozwoju tych narzędzi, ale także rosnącą świadomość tego, jak ważny w budowaniu przewagi konkurencyjnej jest szybki dostęp do danych i sprawne przetwarzanie ich w informacje, możemy się spodziewać, że tendencja do stopniowego upowszechniania się systemów BI zostanie utrzymana.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.