PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Dostosowanie ERP do strategii biznesowej

dostosowanie ERP

Stosowane w przedsiębiorstwach systemy ERP pomagają lepiej kontrolować zewnętrzne i wewnętrzne procesy biznesowe, pozwalają uzyskać więcej ważnych dla firmy informacji, a także usprawniają sposób działania organizacji. To zaś przekłada się na zwiększenie konkurencyjności na rynku. By jednak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje to oprogramowanie, potrzebne jest dostosowanie ERP do ogólnej strategii biznesowej firmy.

Czym jest ogólna strategia biznesowa?

Mówiąc najprościej –  to cele, które organizacja chce realizować w długofalowej perspektywie: jej misja, i wizja funkcjonowania na rynku. By ją wyznaczyć, należy na przedsiębiorstwo spojrzeć z odpowiednio oddalonej perspektywy, aby widzieć jego ogólną rolę na rynku i cel, jaki przyświeca jego funkcjonowaniu. W strategii, poza misją firmy, uwzględnić należy zakres jej działania, przewagę strategiczną, strategiczne cele rozwojowe, a także funkcjonalne programy działań.

Ogólnej strategii biznesowej podlegać powinny wszystkie inne prowadzone przez firmę działania – każde z nich powinno być dopasowane do głównego założonego celu. Dotyczy to również rozwiązań IT – dostosowanie ERP do strategii biznesowej i dostrojenie go do konkretnych celów przełoży się na wysoką skuteczność wsparcia, jakie to rozwiązanie dostarczy firmie.

Jak dostosować ERP do ogólnej strategii biznesowej?

W dostosowaniu ERP do ogólnej strategii biznesowej istotne będą dwa czynniki. Po pierwsze – jasne określenie, w jaki sposób ERP ma się wpisać w procesy firmowe i pomóc realizować strategię biznesową. Po drugie – szukanie rozwiązań, które dobrze wpisują się w potrzeby strategiczne organizacji, zamiast dopasowania ERP „na siłę”. Warto bowiem pamiętać, że to system ERP ma być dostosowany do sposobu działania organizacji, a nie odwrotnie. Dlatego tak bardzo ważna jest elastyczność systemu, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie koniecznych zmian dostosowanych do specyfiki działania organizacji. Tylko wtedy można mieć pewność udanego wdrożenia systemu i tylko wówczas możliwy jest rozwój systemu wraz z rozwojem firmy.

Aby móc wdrożyć ERP w pełni dopasowane do strategii biznesowej firmy, konieczne jest ustalenie następujących szczegółów modelu biznesowego danego przedsiębiorstwa:

  • przedmiot działalności firmy i jej najważniejsze cele – czyli podstawy strategii biznesowej,
  • kompetencje firmy i jej pracowników – jej atutów, możliwości oraz przewagi konkurencyjnej,
  • zmienne wpływające na działania firmy,
  • ograniczenia systemowe dotyczące funkcjonowania organizacji,
  • modele procesów biznesowych – sposób działania firmy,
  • struktura organizacyjna w firmie z określeniem podziału zadań.

Przygotowanie tych informacji pozwoli jasno określić oczekiwania, a co najważniejsze, w przejrzysty sposób kontaktować się z firmami dostarczającymi rozwiązania IT tego typu i ustalić, czy oferowane przez nich systemy odpowiadają na potrzeby funkcjonalne oraz czy istnieje możliwość ich elastycznej modyfikacji. Opracowanie takie, o ile przygotowane będzie rzetelnie, pomoże również oferować kompleksową obsługę wdrożenia – od analizy przedwdrożeniowej aż po optymalizację pracy systemu.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.