PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Skuteczna komunikacja pomiędzy pracownikami, działem HR i przełożonymi — to możliwe

przepływ danych

Polityka personalna prowadzona przez firmę ma bardzo duży wpływ na efektywność jej działania. Skuteczna komunikacja w przedsiębiorstwie – zarówno między pracownikami, jak i między pracownikiem, jego przełożonym a dyrektorem działu HR sprawiają, że zadania realizowane są sprawnie i bez nieporozumień. Efekt taki jest trudny do osiągnięcia, szczególnie w dużych organizacjach. Tam bowiem komunikacja musi być zorganizowana w zupełnie inny sposób niż w niewielkich firmach. Dlatego też warto poszukiwać skutecznych sposobów i narzędzi komunikacji, które usprawnią przepływ danych HR i wpłyną na ujednolicenie przekazu.

Postaw na zaawansowane systemy informatyczne

Dobrym rozwiązaniem jest odpowiedni system informatyczny, dobrany tak, by sprostać oczekiwaniom zarówno pracowników, jak i kadry zarządzającej. Pozwala on sprawnie rozwiązywać liczne problemy na niwie komunikacji HR, nawet gdy obieg dokumentów i informacji prowadzony jest w organizacji rozproszonej terytorialnie.

Jednym z narzędzi usprawniających przepływ danych HR, chętnie stosowanym także w dużych organizacjach, jest oprogramowanie Xpertis Personel. Korzystając z niego, firma ma możliwiość wyeliminowania wielu barier komunikacyjnych – tak w odniesieniu do komunikacji poziomej, jak i pionowej. Zarówno pracownicy, jak i kadra zarządzająca ma w systemie łatwy dostęp do danych HR, co przekłada się na ustanowienie przejrzystych relacji i sprawne rozwiązywanie problemów w krótkim czasie. Korzystanie z tego rozwiązania znacznie przyspiesza przepływ danych między pracownikami, działem HR a przełożonymi, co pozwala na znaczne usprawnienia zarządzania kadrą.

Co może zyskać firma, wdrażając nowoczesne rozwiązania informatyczne? Przede wszystkim sprawiają one, że komunikacja staje się przejrzysta i bardziej sprawna.

Wykorzystanie rozwiązania pozwala:

  • usprawnić i przyspieszyć obieg dokumentów oraz wniosków pracowników (np. urlopowych, zwolnień itp.), bez konieczności ich drukowania i fizycznego przenoszenia z działu do działu, czy przesyłania pocztą i długiego oczekiwania na odpowiedź,
  • usprawnić system oceny pracowników i zwiększyć jego transparentność – pracownicy mogą stale monitorować swoją ocenę pracy oraz stawiane im cele, zaś kadra kierownicza – takiej oceny dokonywać, stosując za każdym razem jasne, ustandaryzowane kryteria i narzędzia motywacyjne,
  • usprawnić planowanie i rozliczanie czasu pracy pracowników poprzez umożliwienie im stałego dostępu do aktualnych i przejrzystych harmonogramów,
  • przyspieszyć obsługę rozliczeń kadrowo-płacowych, prowadzenie procesu rekrutacji czy też przygotowywanie umów cywilnoprawnych.

Wszystkie zadania dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu informatycznemu są przeprowadzane sprawnie i przejrzyście. To zaś sprawia, że przepływ danych HR jest dobrze oceniany na każdym szczeblu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jasny podział zadań firmy oraz przejrzysty sposób komunikowania się – tak pomiędzy pracownikami i przełożonymi w każdym dziale, jak i pomiędzy działami – znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i pozwala zoptymalizować pracę organizacji.

Skuteczna realizacja zintegrowanej polityki personalnej w oparciu o systemy takie jak Xpertis poprawia nie tylko efektywność komunikacji, ale i atmosferę pracy. Dzięki temu rozwiązaniu bowiem pracownik stawiany jest w centrum organizacji oraz ma łatwy dostęp zarówno do wszystkich informacji o swoim zatrudnieniu, wynagrodzeniu, jak też o oczekiwaniach i ocenie kierownictwa. Przełożeni zaś są w stanie kontrolować wszystkie zadania HR i sprawnie planować pracę firmy, optymalizując wykorzystanie zasobów pracowniczych.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.