PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

4 decyzje o przyszłości firmy, w których podjęciu pomagają rozwiązania dla HR

HR

Gratulacje! Właśnie zamknąłeś wdrożenie systemu informatycznego wspierającego procesy HR w twojej firmie. Już nie możesz się doczekać, żeby zacząć w prosty sposób zbierać rachunki, przyjmować wnioski urlopowe, planować szkolenia, ścieżki rozwoju, rekrutacje. Powodzenia.

Minęły dwa miesiące i masz już za sobą etap radości korzystania z systemu informatycznego. Procesy HR przebiegają płynnie, pracownicy nauczyli się z nich korzystać, controling jest zadowolony, że ma nowe źródło danych do swoich analiz. Właśnie otrzymałeś z controllingu pierwszy raport kwartalny na temat procesów HR. Jak możesz go wykorzystać, żeby rozwinąć dział i pokazać biznesową moc HR? Oto 4 pytania, na które odpowiedź znajdziesz we wspomnianym raporcie oraz we własnych analizach.

Jak szybko można powołać innowacyjny zespół, który zajmie się opracowaniem przełomowych produktów?

Sięgnij do liczb i parametrów opisujących talenty pracowników. Szukasz takich osób, które posiadają wysokie kompetencje, nieźle radzą sobie z bieżącą pracą, regularnie korzystają ze szkoleń spoza zakresu typowego dla ich stanowiska, udzielają się w mediach i są tuż przed decyzją o dalszym kroku zawodowym. Najlepiej, jeżeli u kandydata występują wszystkie opisane cechy.

Nie szukasz najlepszych. Dlaczego? Bo ci najlepsi niekoniecznie chcą porzucać swoje wysokie miejsca w hierarchii, by zająć się rozkręcaniem czegoś od nowa. Poza tym nawet najlepsi nie wiedzą wszystkiego.

Każda firma, prędzej czy później, potrzebuje kilku osób, które zaczną naruszać status quo, testować granice, opracowywać nowości. Muszą one znać procesy firmy, ale muszą też mieć chęć je zmienić zgodnie ze swoim przekonaniem. Jeśli znajdziesz takie osoby, wniesiesz ogromną wartość do firmy.

A jeśli nie znajdziesz gotowych innowatorów tylko osoby, które dopiero mają potencjał na bycie innowatorami? Wtedy albo zatrudnij kogoś z zewnątrz, dokładnie na podstawie opisanych cech, albo zaplanuj ścieżkę rozwoju osób z potencjałem i zacznij ją wdrażać.

Ile nowych oddziałów moglibyśmy otworzyć w kolejnym kwartale?

W tej sytuacji również musisz szukać takich osób, które są w stanie rozpocząć nową działalność w firmie. Jednak w tym przypadku kandydaci powinni spełniać tylko dwa warunki. Po pierwsze, osiągają świetne wyniki (muszą należeć do ścisłej czołówki). Po drugie, dobrze się czują w obecnej organizacji.

Osoby te nie muszą być medialne, nie muszą wychodzić poza firmę. Wystarczy, że umieją organizować pracę i wiedzą, jak pracować. To jest kluczowe w otwieraniu nowych oddziałów.

Każda osoba, która spełnia powyższe dwa wymagania HR, może stanąć na czele nowego oddziału. Liczba takich osób zatem wprost pokazuje możliwości rozwoju geograficznego twojej firmy.

Ile oszczędności oraz jakie korzyści w obszarze wydajności przyniosłoby wdrożenie systemu pracy zdalnej (chodzi o skalę, nie o konkretne liczby)?

Jeśli z analiz HR wynika spora liczba delegacji i zmian zaplanowanych grafików pracy, to znaczy, że wiele obowiązków zawodowych pracownicy już teraz wykonują poza siedzibą firmy. A zatem być może tracą oni czas na dojazd do firmy, podczas gdy mogliby odwiedzać kolejnego klienta lub wykonywać tę samą pracę z domu lub z oddziału bliższego ich miejsca zamieszkania. Przejście na pracę zdalną pozwoli wtedy zoptymalizować działania tych pracowników.

Możliwość wdrożenia pracy zdalnej zależy od wdrożenia systemu informatycznego, umożliwiającego dostarczanie wyników pracy do głównego systemu, od specyfiki branży, w której działa firma, i od procesu biznesowego, który realizują pracownicy. Bardziej naturalne jest to dla działów sprzedaży, HR czy marketingu, mniej dla suportu czy IT, jak również bardziej naturalne jest to dla firm transportowych, a mniej dla handlowych i FMCG.

Które spółki możemy przejąć?

Stworzenie profilu kultury firmy w obszarze HR, jakości procesów biznesowych i kompetencji pracowników pozwala porównać własne przedsiębiorstwo z innymi. To otwiera pole do ciekawych przejęć.

I tak np. opłaca się przejąć firmę z podobną kulturą, jeśli liczysz na rozwój geograficzny. Wtedy integracja procesów przebiegnie sprawnie i szybko zaczniesz czerpać korzyści z powiększenia. Opłaca się przejąć firmę z inną kulturą, jeśli szukasz nowych produktów, nowych odbiorców, nowych rynków. Inne spojrzenie na rynek i potrzeby klientów wzbogaci twoje analizy i wzmocni potencjał opracowania świeżych pomysłów. Opłaca się przejąć firmę o umiejętnościach niższych niż we własnej firmie i stworzyć z niej markę na niższy segment lub kuźnię kadr. Opłaca się przejąć firmę o umiejętnościach wyższych niż te w twojej firmie i stworzyć z niej produkt w segmencie premium, dla dużych klientów z indywidualnymi potrzebami lub z międzynarodową działalnością.

Ponieważ dzięki analizom HR i controllingowi HR z góry wiesz, jakie zajmujesz miejsce na rynku, poruszasz się po nim znacznie łatwiej. Wiesz, które kierunki rozwoju wymagają mniejszego nakładu zasobów, a które większego. W ten sposób poprzez przejęcia firm realizujesz dodatkowe cele strategiczne.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.

Tag: HR