PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Cyfryzacja przedsiębiorczości, czyli transformacja biznesu w oparciu o nowe technologie

cyfryzacja

Zjawisko transformacji biznesu w oparciu o nowe technologie staje się coraz bardziej powszechne. Cyfryzacja przedsiębiorczości, nabierając tempa, stwarza nowe szanse, ale i zagrożenia biznesowe. Towarzyszące jej zmiany są w stanie zachwiać nawet najbardziej dojrzałymi organizacjami biznesowymi.

Technologie cyfrowe stopniowo wkraczają we wszystkie obszary działania organizacji. Efektem ich wdrożenia jest często zwiększenie szybkości przepływu informacji i efektywności poszczególnych funkcji biznesowych, a także większa otwartość na zmiany. Punktowe usprawnienia zazwyczaj nie przyniosą korzyści o znaczącej skali, jednak już szereg usprawnień, łącznie umożliwiających zmianę sposobu działania firmy, już tak. Jest to o tyle istotne, że cyfryzacja dotyka poziomu zarządzania strategicznego i operacyjnego, wprowadza istotne zmiany w procesach sprzedaży, marketingu, logistyki lub produkcji, wpływając zarazem na funkcjonowanie finansów, controllingu czy HR. Zasięg tej transformacji biznesowej jest jednak jeszcze szerszy.

W istocie cyfryzacja biznesu nie ogranicza się jednak tylko do ulepszeń w istniejących procesach biznesowych. Otwierając drogę do daleko idących zmian w przebiegu i wzajemnych powiązaniach pomiędzy procesami biznesowymi firm lub grup przedsiębiorstw, pozwala na wdrażanie innowacyjnych zmian sięgających całych modeli biznesowych.

Konkurencja o konsumenta

Tym samym cyfryzacja staje się przyczynkiem do prawdziwie rewolucyjnych zmian, widocznych już dziś w niektórych gałęziach gospodarki. Jako przykład stosunkowo młodej firmy, która — opierając się na pomysłowym użyciu istniejących na rynku rozwiązań technologicznych — zrewolucjonizowała swoją branżę, można wskazać Uber. Kalifornijski producent aplikacji mobilnej, której istota sprowadza się do zamawiania usług przewozowych, zmienił zasady panujące w branży przewozowej na tyle, że wywołał liczne protesty licencjonowanych taksówkarzy. Sam Uber natomiast zyskuje kolejnych klientów i notuje rekordowe wyniki finansowe.

Cyfryzacja staje się jednak koniecznością nie dlatego, że umożliwia podnoszenie efektywności przedsiębiorstwa w kluczowych obszarach biznesowych. Powodem jest fakt, że to dziś być może najbardziej dostępna odpowiedź na oczekiwania konsumentów — nas wszystkich, którzy podejmujemy decyzje zakupowe w sposób coraz bardziej świadomy, regularnie korzystamy z kanałów i usług cyfrowych. Mamy też wyższe niż dotąd oczekiwania w zakresie szybkości i jakości obsługi, a także odnośnie dopasowania usług i towarów do naszych indywidualnych preferencji.

Nowe zagrożenia

Dynamika zmian gospodarczych i biznesowych, które wywołuje cyfryzacja oznacza też istotny wzrost nieprzewidywalności biznesu. Łatwość sięgnięcia po potrzebne rozwiązania informatyczne w modelu chmury obliczeniowej, jak również dużo niższe bariery inwestycyjne powodują, że nawet młode organizacje mogą szybko zbudować prężny biznes i zagrozić dostawcom dysponującym ugruntowaną pozycją rynkową. Dla tych ostatnich cyfryzacja oznacza więc nie tylko szansę na rozwój czy diametralne przebudowanie własnego modelu biznesowego. To także wyższe ryzyko biznesowe wynikające z faktu, że silnym konkurentem może szybko stać się zarówno mała firma, jak i przedsiębiorstwo tradycyjnie związane z zupełnie inną branżą. Liczy się pomysł i szybkość działania. Kto pierwszy sięgnie po nowe technologie i wykorzysta je w ciekawy sposób, ten ma szansę w krótkim czasie zyskać przewagę nad najsilniejszymi nawet konkurentami. Jest to szansa, której wartość biznesowa jest trudna do przecenienia.

Chęć wykorzystania potencjału biznesowego, jaki otwiera przed różnego rodzaju przedsiębiorstwami cyfryzacja wymaga posiadania odpowiednich rozwiązań informatycznych. Takich rozwiązań, na które składa się wyposażone w odpowiednią funkcjonalność, a zarazem elastyczne i łatwe w obsłudze oprogramowanie umożliwiające szybkie przestawianie firmy na nowe tory działania. Należy tu pamiętać, że konieczna jest też wystarczająco wydajna infrastruktura, będąca w stanie sprostać skali i nowym sposobom używania aplikacji wspierających biznes.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.