PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Skuteczna rekrutacja — 5 analiz, którym warto poddać dane kandydatów

rekrutacja

Nowoczesna rekrutacja opiera się na większym zainteresowaniu miękkimi kompetencjami nowo zatrudnianego pracownika. Nie widać ich zbyt dobrze w tradycyjnych CV, ale można je odnaleźć dzięki informatycznym analizom kadrowym.

Informacje na temat miękkich kompetencji można uzyskać podczas umiejętnie prowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza z wykorzystaniem narzędzi assessment center, opierających się na wielotorowym procesie oceny kandydatów. Odpowiednie oprogramowanie analityczne pozwala w szybki sposób porównać wyniki uzyskane z kilku etapów rekrutacji i dzięki temu ułatwia wskazanie najbardziej prawdopodobnego poziomu umiejętności miękkich kandydata. A które z tych kompetencji są najbardziej istotne? Które warto sprawdzać? Na początek proponujemy następujące: otwartość na nowości, pokora i szacunek wobec innych, potencjał tworzenia, przywództwo, komunikacja.

Otwartość na nowości

Głód wiedzy, ciekawość i otwarcie na nowe pomysły pozwalają szybciej się uczyć nowych rzeczy, łatwiej wdrażać zmiany, a także szukać nowych rozwiązań starych problemów, sięgać po wiedzę z niedostępnych wcześniej źródeł. Tę cechę kandydata można odnaleźć w jego CV (w pozycji: zainteresowania), podczas analizy social media (ile różnych źródeł informacji „lajkuje”, czy jest aktywny i dodaje nowe), podczas pracy grupowej lub testu w warunkach rzeczywistych (czy zadaje pytania innym członkom zespołu). Z oceną tej kompetencji dobrze radzi sobie nawet tradycyjna rekrutacja.

Pokora, szacunek wobec innych

Ta cecha pozwala pracować w zgranej grupie nawet największym myślicielom, innowatorom i twórcom. Rekrutacja osób z pokorą pozwala zachować równowagę i spójność zespołów. Informacje na temat stosunku kandydata do innych ludzi możemy uzyskać, pytając o autorytety lub podziwianych ekspertów branżowych, a także obserwując, czy kandydat dziękuje za okazaną pomoc podczas pracy grupowej, jak traktuje rozmówców w dyskusjach na forach i w komentarzach.

Potencjał tworzenia

Każdy pracownik powinien zarówno opracowywać nowe pomysły w swojej pracy, jak i je realizować. Nawet najwięksi stratedzy IT powinni umieć cokolwiek zakodować. Nawet najwięksi programiści powinni ogarniać szeroką perspektywę. Rekrutacja ujawnia tę cechę bardzo dobrze: podczas rozmowy warto zapytać o realizowane zadania i osiągnięte sukcesy, warto też sprawdzić zachowania kandydata w social mediach (czy tylko komentuje, czy może samodzielnie tworzy wpisy wnoszące coś nowego do ogólnej wiedzy danej grupy lub tematu).

Przywództwo

Zwykle nie od każdego pracownika oczekuje się umiejętności przywódczych, przynajmniej na wczesnym etapie pracy w firmie. Jednak jest to niezbędne, biorąc pod uwagę uwarunkowania dzisiejszego biznesu — często pojedynczy pracownik musi podejmować samodzielne decyzje w ważnej sprawie np. dotyczącej klienta. Przywództwo najlepiej widać podczas pracy zespołowej. Czasem jednak można to wykryć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przy odpowiedzi na pytanie typu: „Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał(a) Pan(i) podjąć trudną decyzję”.

Komunikacja ustna i pisemna

Nowoczesna rekrutacja nie może pomijać aspektu tworzenia składnych zdań w mowie i piśmie. Prędzej czy później każdy będzie musiał coś powiedzieć (np. na konferencji branżowej lub do dziennikarza) lub napisać (np. odpowiadając na zgłoszenie klienta). Umiejętność komunikacji niekoniecznie może być dobrze widoczna na rozmowie kwalifikacyjnej (stres sytuacji i nieznajomość rozmówcy często ograniczają tę zdolność), za to świetnie widać ją w social mediach oraz w teście pracy rzeczywistej (gdy po początkowym usztywnieniu pracownik wpada we flow wykonywanej pracy).

Każdy specjalista od rekrutacji zapewne znajdzie dodatkowe, inne cechy, które szczególnie ceni w pracownikach dla swojej firmy. Powyższe pięć stanowi jednak dobrą podstawę, która daje nadzieję na to, że nowy pracownik szybko odnajdzie się na stanowisku nie tylko pod kątem zawodowym, ale też w kontaktach z kolegami, przełożonymi i klientami. Poszczególne kompetencje można łatwo gromadzić i analizować przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań klasy ERP wspierających proces zatrudniania. A wtedy rekrutacja zakończy się sukcesem!

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.