PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Analiza zapotrzebowania na badania okresowe i szkolenia BHP

Analizy zapotrzebowania na badania okresowe i szkolenia BHP to ważne zadanie z obszaru HR, które ma bezpośredni wpływ na jakość i ilość pracy wykonywanej w firmie.

Jakiekolwiek uchybienie czy niedopełnienie w zakresie badań okresowych i szkoleń BHP może skutkować nie tylko karami finansowymi, ale też narażeniem zdrowia lub życia pracowników i klientów. Szybka i rzetelna analiza pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego też ta analiza jest dobrym przykładem korzyści, jakie odnosi firma z wdrożenia rozwiązania analitycznego w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.

Podstawowe informacje na temat tego, czy w najbliższym czasie takie ryzyko w ogóle występuje — tzn. ilu pracownikom kończy się ważność poprzednich zaświadczeń za badania okresowe i szkolenia BHP — widać od razu na głównym Pulpicie Menedżera HR, na dolnym pasku ekranu. Braki są pokazywane kolorem, z podziałem na miesiące, co od razu daje informację, czy menedżer musi zająć się tym już dziś, czy też może przełożyć to na nieco późniejszy termin.

Po zaznaczeniu wybranego okresu w roku roku (jednego lub więcej miesięcy) i kliknięciu na wykresie kończących się badań okresowych lub szkoleń BHP wykres zostaje powiększony i staje się czytelny. Aby zobaczyć, którzy pracownicy powinni dostać odpowiednie skierowania, wystarczy kliknąć na wykres, zaznaczając pożądane miesiące, a następnie przejść do tabeli pokazującej kartoteki pracowników. Tam widać już gotową listę, na podstawie której menedżer HR może uruchomić dalsze działania. Wszystkie te informacje są dostępne w wyniku kilku kliknięć, bez konieczności przechodzenia do bazy osobowej czy szukania zaświadczeń papierowych w archiwum. Dzięki temu system Qlik Sense znacząco poprawia komfort i jakość pracy w dziale HR, także wtedy, gdy w grę wchodzą badania okresowe i szkolenia BHP.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.