PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Analiza zatrudnienia i wynagrodzenia wg stanowisk

W ubiegłym miesiącu na naszym Portalu Wiedzy Menedżerskiej w krótkich filmach pokazywaliśmy, jak można wykorzystać oprogramowanie analityczne Qlik Sense w pracy menedżerów i specjalistów z działu finansów. W tym miesiącu chcemy zachęcić do korzystania z tej prostej aplikacji również menedżerów i specjalistów z działu HR.

W prezentowanym dziś filmie staramy się przekonać, że Qlik Sense to odpowiednie narzędzie wpierające w podejmowaniu strategicznych decyzji związanych z takimi zagadnieniami jak nowe zatrudnienia i wynagrodzenia. Prześledźmy zatem, jak może wyglądać przykładowa analiza.

Dane pobierane automatycznie do pulpitu menedżera HR są tam prezentowane w formie liczb i wykresów. W pierwszym widoku dostępna jest ogólna informacja dotycząca zatrudnienia i wynagrodzenia, z uwzględnieniem liczby pracowników, podziału na stanowiska oraz wartości wynagrodzeń. Po kliknięciu w daną grupę stanowisk wybór zostaje uwzględniony automatycznie na wykresach wynagrodzeń i nieobecności, a także na wykresach wykształcenia, płci, charakteru pracy (umowy/kontrakty). Dzięki temu menedżer może przyjrzeć się wynagrodzeniom na dowolnym stanowisku np. pod kątem motywacyjnym, w poszukiwaniu prostych oszczędności lub też bardziej zaawansowanej optymalizacji kosztów, a także w celu raportowania w sytuacji planowania rozwoju firmy, fuzji i przejęć.

Wynagrodzenia w danej grupie stanowisk można przeglądać w widoku historycznym. Po kliknięciu w zakładkę Analiza Płacowa widać rozkład wynagrodzeń w czasie w całym dokumentowanym okresie, w podziale na lata. Możliwe jest również przejście na poziom bardziej szczegółowy — pojedynczego roku — i wtedy można śledzić zmiany w podziale na miesiące. Pozwala to na dalszą analizę np. sezonowego zapotrzebowania na pracowników na określonych stanowiskach lub planowanie zatrudnienia osób o szerszych kompetencjach.

Graficzny widok wynagrodzeń w Qlik Sense jest znacznie bardziej przyjazny niż w arkuszu kalkulacyjnym. W praktyce pozwala na zaawansowane analizy zatrudnienia i wynagrodzenia, a w efekcie na rzeczowe — oparte na konkretnych liczbach — zarządzanie polityką kadrową.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.