PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Analiza zapisów na kontach

Analiza zapisów na kontach pokazuje ogólną wielkość obrotów kont z podziałem na lata, komórki organizacyjne i dalsze poziomy szczegółowości (wynikające z podziału na konta syntetyczne i analityczne). Jak to wygląda w praktyce, prezentuje poniższe nagranie.

Do celów analitycznych samodzielnie i łatwo można wykorzystać narzędzia Qlik Sense. Jak widać w materiale wideo, to rozwiązanie prezentuje dane np. z systemu ERP w dowolnym układzie zmiennych dostępnych w ramach zapisów na kontach systemu finansowo-księgowego.

Analiza zapisów rozpoczyna się od wyboru lat, które mają być rozpatrywane (może to być pojedynczy rok, kilka lat lub dowolny okres — np. wyniki konkretnego miesiąca w poszczególnych latach). Liczby na kontach są widoczne w postaci tekstowej oraz graficznej (wykres słupkowy). Przeglądanie zarówno kont syntetycznych, jak i analitycznych jest tak samo łatwe — wystarczy kliknąć w odpowiednie pole na ekranie programu. Zmiana zakresu analizy polega jedynie na dodaniu kolejnego roku — aktualizacja wyświetlanych wartości odbywa się automatycznie.

Widok analizy jest w pełni konfigurowalny. Można ustawiać zarówno preferowaną kolejność kont, lat, jak i grupować obok siebie poszczególne strony kont (np. same WN lub same MA). Równie łatwo można rozwinąć dany rok na miesiące, konto syntetyczne na konta analityczne, konta analityczne na poszczególne miesiące w wybranym roku lub szczegółowe zapisy na koncie analitycznym (po wybraniu w Qlik Sense aplikacji „Zapisy Księgowe”, z zachowaniem ustawionych filtrów) — i w takiej perspektywie analizować wyniki finansowe. Wszystkie te operacje wykonuje się szybko, kilkoma intuicyjnymi kliknięciami.

Przy wykorzystaniu narzędzi Qlik Sense analiza zapisów księgowych oraz obrotów na kontach, będących wynikiem wykonanych zapisów, jest łatwa i szybka. Co więcej, pracowników działu finansowego może samodzielnie i w odpowiedniej formie udostępnić te dane np. zewnętrznym audytorom.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.