PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Hybrydowe ERP — czy to się opłaca?

ERP

Hybrydowe ERP to rozwiązanie informatyczne do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, którego moduły funkcjonalne działają w części w infrastrukturze on-premise lub kolokacji serwera, w części zaś w chmurze prywatnej, publicznej lub w hostingu.

Ważne nie tylko oszczędności

Decyzja o włączeniu do firmowej infrastruktury IT systemu ERP w chmurze wynika zwykle z potrzeby usprawnienia obsługi procesów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Istotne jest tu również włączenie mobilności, w postaci udostępniania na żądanie danych biznesowych pracownikom realizującym swoje obowiązki poza siedzibą firmy.

Przed podjęciem decyzji o całkowitym przejściu na chmurę warto spojrzeć szerzej niż tylko na bieżące koszty. Mimo iż techniczna migracja nie trwa tu długo (znacznie krócej niż tradycyjna instalacja systemu), to przeniesienie baz danych może zabrać kilka dodatkowych tygodni. Nie zawsze jest na to czas, zwłaszcza w okresach sezonowego nasilenia sprzedaży lub pozyskiwania zaopatrzenia. Czasem też pojawia się kwestia obecnie użytkowanego rozwiązania, w przypadku którego nie zakończył się jeszcze jego okres rozliczeniowy.

W takiej sytuacji pozostawienie części modułów on-premise pozwala utrzymać wewnątrz firmy wybrane funkcje, a jednocześnie otwiera ją na oszczędności i korzyści wynikające z użytkowania systemu w chmurze.

Dla średnich firm

Hybrydowe ERP najlepiej sprawdza się w średniej wielkości firmach, co ma związek z luką powstającą między zapotrzebowaniem pracowników na dane i funkcje a możliwościami budżetu IT. Duże firmy mogą sobie pozwolić na utrzymywanie własnego centrum danych i obsługujących je sił inżynieryjnych, małe nie mają jeszcze zbyt dużych potrzeb IT, więc są w stanie pokryć koszty z tym związane. Start-upy w zdecydowanej większości opierają się na chmurze, ale wynika to ze specyfiki biznesowej tych przedsięwzięć. Inwestorzy wolą, by przekazane przez nich pieniądze szły na rozwój sprzedaży, generującej zysk, a nie na utrzymywanie serwerowni.

Z kolei firmy średniej wielkości są w stanie udźwignąć koszty kadrowe związane z przejściem na model hybrydowy ERP, skutkujący zmianą charakteru pracy specjalistów działu IT (większej wagi nabiera tu utrzymanie wysokiej jakości sieci oraz procesów wymiany i synchronizacji informacji między bazami w chmurze i on-premise). Taka zmiana oznacza koszty związane z przeszkoleniem pracowników i ewentualną rekrutacją w celu uzupełnienia kompetencji działu. Być może konieczny też będzie zakup nowych rozwiązań klasy Systems Orchestration lub Systems Management. W szczególnych przypadkach, gdy użytkowane ERP było tworzone „na wymiar” lub w znacznej mierze modyfikowane, trzeba także mieć wolne środki na stosowne przeróbki oprogramowania chmurowego (zwykle jest to usługa dodatkowo płatna). O wszystkich tych kosztach warto wiedzieć wcześniej, aby wpisać do budżetu odpowiednią rezerwę celową.

Maksimum wartości

Systemy ERP to rozwiązania kompleksowe, które wspierają obsługę procesów w ramach wielu obszarów: kadry i płace, finanse i księgowość, controlling, produkcja, sprzedaż, logistyka, obsługa klienta i inne. Które z nich wybrać do przesunięcia w chmurę, żeby uzyskać w ramach firmy największą wartość biznesową?

Każdy zarząd musi to przedyskutować w odniesieniu do praktyki biznesowej danej firmy i sprawdzić, w jakim zakresie poszczególne funkcje oprogramowania zużywają zasoby informatyczne. Zwykle za podział bazowy przyjmuje się:

on-premise: finanse i controlling, produkcja.

cloud computing: sprzedaż i obsługa klienta, logistyka, wybrane elementy kadrowe (np. kompetencje, zrealizowane projekty), budżetowanie (w okresie prac budżetowych oraz później w obrębie poszczególnych zespołów).

W celu uzyskania maksymalnej wartości z planowanego rozwiązania szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni wybór partnera wdrożeniowego i dostawcy rozwiązania chmurowego. Warto zadbać, aby były to firmy z doświadczeniem w obsłudze klientów określonej wielkości i/lub branży. 

Ostateczne remedium?

Hybrydowe ERP nie jest odpowiedzią na wszystkie wyzwania związane z wydajnym i racjonalnym kosztowo IT. Warto jednak przemyśleć takie rozwiązanie, ponieważ łączy ono w sobie dwa typy korzyści: pewność i znajomość własnej infrastruktury oraz wydajność i skalowalność infrastruktury zewnętrznego dostawcy. Tym bardziej, że przeprowadzenie testów lub zlecenie analizy możliwości wykorzystania chmury jest tanie, a uzyskane rezultaty pokażą najbardziej korzystną konfigurację techniczno-biznesową.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.

Tag: ERP