PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Biznes bez ograniczeń, czyli potrzeba posiadania skalowalnych rozwiązań

skalowalnych rozwiązań

Ograniczona skalowalność aplikacji w zakresie liczby użytkowników, obsługiwanych jednocześnie urządzeń bądź zintegrowanych narzędzi czy skali przetwarzanych danych to duże ograniczenie dla rozwoju organizacji.

Statyczne i ociężałe organizacje charakteryzujące się wysoką inercją odchodzą do przeszłości. Dziś prowadzenie biznesu wymaga stałego dostosowywania procesów biznesowych i organizacji do zmieniających się warunków otoczenia, szybkiego odpowiadania na potrzeby klientów i ogólnej gotowości do zmiany.

W ślad za zmianami biznesowymi muszą jednak podążać odpowiadające im zmiany w warstwie systemów informatycznych. W przypadku najmniejszych firm — dysponujących stosunkowo prostymi rozwiązaniami IT lub na szeroką skalę wykorzystujących aplikacje oferowane za pomocą chmury obliczeniowej — przeskalowanie środowiska informatycznego do nowych potrzeb nie wydaje się być dużym problemem. Jednak dla większych firm, które nie mają odpowiednio skalowalnych rozwiązań, z pewnością bywa to problematyczne.

Otwartość na zmiany

Zazwyczaj prawdziwe jest stwierdzenie, że im mniej złożone środowisko informatyczne danej firmy, tym łatwiejsza jest jego rozbudowa. Niezależnie jednak od stopnia zintegrowania posiadanych systemów i złożoności infrastruktury sprzętowej czynnikiem mającym istotny wpływ na skalowalność środowiska informatycznego jest architektura wykorzystywanych rozwiązań.

Doświadczenie pokazuje, że monolityczne systemy pozbawione możliwości łatwego modelowania procesów oraz integrowania zewnętrznych aplikacji, w dzisiejszych realiach mogą stanowić poważną barierę dla rozwoju organizacji. Zamknięte na zmiany, borykające się z problemami wydajnościowymi rozwiązania, które z zasady powinny odwzorowywać faktyczny przebieg procesów biznesowych, często uniemożliwiają sprawne przekształcenia sposobu działania firmy w odpowiedzi na zmiany otoczenia czy pojawiające się szanse rynkowe. Nie bez powodu producenci wiodących systemów wspierających zarządzanie już kilka lat temu odeszli od klasycznej architektury na rzecz modularnych, łatwiejszych w integracji i bardziej skalowalnych rozwiązań. W warunkach dzisiejszej, wysokiej dynamiki procesów biznesowych warstwa IT w żadnym razie nie może stanowić ograniczenia dla ich przebiegu.

Sprzęt dopasowany, ale nie na wyrost

Podobnie jest, jeśli chodzi o warstwę sprzętowo-infrastrukturalną. Dla każdego menedżera niedopuszczalna jest sytuacja, w której na skutek możliwego do przewidzenia problemu wydajnościowego po stronie infrastruktury IT istotnemu opóźnieniu ulega start produkcyjny przygotowywanej od miesięcy nowej usługi biznesowej. Wdrożenie skalowalnych rozwiązań ma kluczowy wpływ na możliwość dynamicznego zarządzania zasobami sprzętowymi i przenoszenia procesów przetwarzania w sposób dopasowany do potrzeb, co ma dziś znaczenie krytyczne dla każdej organizacji. Dodatkowo, regularnie rośnie ilość gromadzonych i wykorzystywanych przez typową firmę danych, co powoduje, że potrzeba posiadania wysoce skalowalnych rozwiązań sieciowych, serwerowych oraz pamięci masowych staje się jeszcze bardziej widoczna.

W pewnym stopniu problem braku skalowalności sprzętu adresuje dość powszechnie wykorzystywana technologia wirtualizacji, która pozwala połączyć zasoby wszystkich posiadanych rozwiązań w jednym, dynamicznie zmieniającym się środowisku. Nie zmienia to jednak faktu, że warstwa sprzętowa powinna być stale rozbudowywana. Próżno dziś oczekiwać, że firmy będą decydować się na zakup rozwiązań mocno nadmiarowych — decyzje inwestycyjne są podejmowane bardzo rozważnie. Tym bardziej warto sięgać po skalowalne, modułowe rozwiązania, wsparte dodatkowo centralnym systemem ułatwiającym operacyjne zarządzanie infrastrukturą. Potrzeba skalowalnych rozwiązań staje się zatem oczywista.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.