PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Wskaźniki biznesowe zawsze pod ręką — zintegrowane aplikacje mobilne dla menedżerów

zintegrowane aplikacje mobilne

Skierowane do kadry zarządzającej aplikacje mobilne, działając w oparciu o dane i niektóre funkcje systemów ERP, pozwalają niemal z każdego miejsca i o każdym czasie podejmować poparte danymi i wskaźnikami decyzje, akceptować faktury i rozwiązywać problemy, eliminując tym samym wąskie gardła w procesach decyzyjnych.

Zawsze pod ręką

Cechą charakterystyczną nowoczesnych aplikacji mobilnych jest prostota interfejsu i wynikająca z niej duża łatwość obsługi tych aplikacji. Zamiast przeładowanych funkcjami narzędzi użytkownicy otrzymują relatywnie proste, zwykle wysoce wyspecjalizowane, zintegrowane aplikacje mobilne, pozwalające realizować określone zadania (lub całe ciągi zadań).

I tak pojawiają się aplikacje wspierające realizację zadań szeregowych pracowników — od magazynierów, przez serwisantów, po przedstawicieli handlowych. Zintegrowane aplikacje mobilne coraz większą rolę odgrywają jednak wśród użytkowników zajmujących stanowiska kierownicze. Za pośrednictwem tabletu lub smartfona można łatwo akceptować faktury, wnioski urlopowe czy procedury zakupowe. Szczególną rolą nowoczesnych aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne jest wsparcie obszaru podejmowania decyzji.

Łatwy dostęp do informacji

Zintegrowane aplikacje mobilne pozwalają łączyć dane pochodzące z różnych źródeł. Najczęściej są to wewnętrzne źródła danej organizacji — przede wszystkim systemy wspierające poszczególne procesy biznesowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z poziomu urządzenia przenośnego zapewnić dostęp także do danych pochodzących z innych źródeł, na przykład z sieci społecznościowych.

Wstępnie przetworzone w systemie centralnym dane są integrowane i wyświetlane użytkownikom w formie przystępnych wizualizacji lub wskaźników. Mobilne kokpity menedżerskie są — rzecz jasna — prostsze od ich odpowiedników dostępnych w ramach systemów typu Business Intelligence, mają jednak tę przewagę, że dostarczają użytkownikom aktualne dane w bardzo przejrzysty sposób. Przeznaczone dla menedżerów aplikacje mobilne coraz częściej pełnią więc funkcję dodatkowego, w pełni interaktywnego interfejsu, pozwalającego na łatwy dostęp do najważniejszych informacji dotyczących prowadzonego biznesu. Co więcej, zintegrowane aplikacje mobilne coraz częściej umożliwiają prowadzenie prostych analiz wprost z poziomu ekranu urządzenia mobilnego — tak obsługiwane są m.in. analizy oparte na drążeniu danych.

Biznes w ruchu

Dlaczego zintegrowane aplikacje mobilne stają się tak ważnym narzędziem pracy każdego menedżera? Powód jest prosty: rosnąca dynamika procesów biznesowych nakłada na osoby decyzyjne presję czasu w podejmowaniu decyzji. Niewielu przedstawicieli kadry kierowniczej może sobie pozwolić na odłożenie decyzji, zwłaszcza operacyjnych, na później — na przykład do czasu powrotu do biura. Często oznacza to bowiem przestój w działaniu firmy. Z drugiej jednak strony nie zwalnia to menedżerów od odpowiedzialności za błędne decyzje. Co więcej, skala konkurencyjności widoczna na wszystkich niemal rynkach powoduje, że margines dopuszczalnego błędu jest  coraz mniejszy. Oczywiście, w przypadku decyzji bardziej istotnych presja czasu jest większa, a i decyzje odłożone „na później” szybko się kumulują...

Wraz z rozwojem zintegrowanych systemów wspierających zarządzanie oraz nowoczesnych rozwiązań umożliwiających gromadzenie ogromnych ilości danych i ich szybkie przetwarzanie, a także w związku z rozwojem aplikacji mobilnych — dostęp do aktualnych danych biznesowych staje się coraz łatwiejszy. Cenna jest też możliwość bardziej efektywnego wykorzystania czasu — zamiast zapoznawać się z podręcznymi wskaźnikami można przemyśleć potencjalne efekty podejmowanych wyborów.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.