PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Analizy biznesowe in-memory: wystarczy jedno spojrzenie i wszystko wiadomo

in-memory

Rozwiązania klasy in-memory pozwalają błyskawicznie przetwarzać dane, ponieważ działają na ograniczonych zestawach, a nie na całych zbiorach. Żeby zrozumieć wynikające z nich korzyści, cofnijmy się do czasów szkoły podstawowej i… tabliczki mnożenia.

Specyfika tabliczki mnożenia 

Tabliczka mnożenia to świetny przykład analizy in-memory. Po pierwsze dlatego, że uczymy się jej na pamięć, co oznacza, że mamy ją w głowie cały czas. Możemy z niej korzystać, gdy tylko wymaga tego sytuacja. Można oczywiście nosić ze sobą wydruk tabliczki, ale wtedy nie ma mowy o udzieleniu szybkiej odpowiedzi.

Po drugie dlatego, że szkolna tabliczka jest wycinkiem ogromnej tablicy mnożenia. W szkole uczymy się mnożenia jedynie w podstawowym zakresie, od 1 do 100. Sporo osób potrafi również przywołać z pamięci kilka kolejnych iloczynów kwadratowych, np. 121 (11x11) czy 196 (14x14). Zawodowi matematycy oraz pasjonaci zabaw matematycznych znają zaś pełną tabliczkę mnożenia do 1000, wykorzystującej liczby w zakresie od 1 do 100. Takie osoby natychmiast powiedzą, ile to jest 43x78, podczas gdy inni potrzebują kilku minut, by dojść do prawidłowego wyniku.

Analizy biznesowe na ograniczonych danych

W firmowych bazach danych znajdują się wielkie zbiory z informacjami o klientach, które dotyczą np. wielkości zamówień, dat wysyłki, przebiegu sprzedaży, instalacji oraz serwisu. Korzysta się z nich do przeprowadzania analiz strategicznych i tworzenia długoterminowych zestawień. Jeśli dyrektor zastanawia się nad opłacalnością produktu, potrzebuje listy klientów z danego obszaru albo chce opisać firmową specyfikę zatrudniania, wtedy zleca do wykonania analizy biznesowe oparte na wszystkich posiadanych danych. Na tej podstawie zostaje sformułowana główna strategia firmy i najważniejsze cele, a także wybierane są kluczowe wskaźniki działalności gospodarczej (KPI).

Jednak w bieżącej działalności, do podejmowania codziennych decyzji taktycznych i krótkoterminowej oceny sytuacji, niepotrzebne są wielkie analizy. Czasem wystarczy proste porównanie wartości zaplanowanych z wartościami uzyskanymi. Bywa też, że handlowiec potrzebuje dostępu do danych o ściśle określonej grupie klientów, aby propozycja prezentowana jednemu z nich nie odbiegała znacznie od ofert przedłożonych podobnym klientom. Zdarzają się również sytuacje awaryjne, w których menedżer potrzebuje spojrzeć na kilka wybranych wskaźników, by ustalić plan działania.

Szybkie i trafne decyzje

W takich oraz wielu innych podobnych sytuacjach informacja potrzebna jest szybko, a można ją podjąć — z praktycznie zerowym ryzykiem — na podstawie jedynie wybranego obszaru danych. Poza tym, nie ma tu czasu na prowadzenie skomplikowanych analiz. W takich przypadkach z pomocą przychodzą narzędzia klasy in-memory, do których pobiera się jedynie wybrane dane, tworząc chwilowy, roboczy zestaw analityczny. Na tym zestawie zostają uruchomione właściwe analizy biznesowe, dzięki którym można szybko uzyskać potrzebne odpowiedzi.

Technologia in-memory została wdrożona do pakietów oprogramowania analitycznego dość niedawno, jednak błyskawicznie znalazła zastosowanie przede wszystkim w pulpitach/kokpitach menedżerskich. Obecna generacja pulpitów in-memory nie tylko pokazuje wyniki, ale też pozwala testować potencjalne scenariusze zdarzeń, bez konieczności zmiany właściwych danych znajdujących się w bazie. Tego typu analizy biznesowe można prowadzić szybko, wydajnie i tanio (przykładem są tu rozwiązania analityczne oparte na narzędziach QlikView).

Szybkie i tanie technologie

Tradycyjna technologia przetwarzania danych odwołuje się do całości danych w systemie i jest coraz droższa w miarę wzrostu ilości używanych danych. Podłączenie każdego kolejnego dysku z danymi oznacza bowiem dodatkowe ułamki sekund na synchronizowanie obliczeń, pobieranie danych wejściowych z wielu miejsc, zapisywanie chwilowych wyników w przestrzeni dyskowej. W efekcie im więcej danych, tym dłużej trwa proces obliczeniowy i tym więcej zasobów — takich jak: prąd, dyski, transfer sieciowy — zostaje użytych.

Nie da się pokonać opisanych wyżej ograniczeń dysków twardych. Można je jednak ominąć. W tym właśnie kierunku poszli producenci, adaptując jako miejsce przetwarzania danych pamięć podręczną RAM zamiast pamięci dyskowej. Pamięć RAM mieści mniej informacji, ale jest znacznie szybsza niż dyski. Obecnie na rynku dostępna jest jeszcze szybsza i prostsza w obsłudze technologia typu flash. Dzięki temu menedżerowie jeszcze szybciej otrzymują potrzebne wyniki analiz biznesowych.

In-memory jest interesującym rozwiązaniem z zakresu analityki biznesowej, z którego powinni korzystać nowocześni menedżerowie. Tym bardziej, że samo jego wdrożenie, obejmujące wybór analiz wykonywanych w tym trybie oraz odpowiednich źródeł danych, stanowi dowód profesjonalizmu i jakości strategicznej pracy wykonanej przez kadrę zarządzającą.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.