PORTAL WIEDZY MENEDŻERSKIEJ

gaining knowledge never stops

Webinarium — jak szkolić tanio, ale efektywnie

webinarium

Nowe technologie oraz innowacyjne podejście do nauczania może w znaczny sposób usprawnić proces szkoleniowy we współczesnym przedsiębiorstwie. Webinarium to krótkie szkolenie, wykład lub warsztat, które są transmitowane z wykorzystaniem Internetu. W połączeniu ze szkoleniem stacjonarnym pozwala na zwiększenie efektywności w zakresie doskonalenia zawodowego pracowników bez konieczności ponoszenia kosztów na tradycyjne kursy.

Internetowe seminaria są szczególnie polecane firmom o rozproszonej strukturze. Dodatkową ich zaletą jest możliwość odtworzenia nagrania. Raz stworzony materiał audio-video może być użyty wiele razy do przeszkolenia dużej liczby pracowników. Natomiast nowoczesne technologie, które umożliwiają interakcję między uczestnikami a trenerem w znacznym stopniu wzbogacają webinaria prowadzone na żywo. Wymiana informacji może zachodzić z wykorzystaniem takich funkcjonalności jak: współdzielenie ekranu, udostępnianie plików i kwestionariuszy on-line, a także prowadzenie czatu, za pomocą którego uczestnicy mogą zadawać pytania lub zgłaszać uwagi. 

Złote zasady e-learningu

Podstawą efektywnie przeprowadzonego seminarium internetowego są odpowiednie warunki techniczne. Chodzi tu o takie elementy jak: stabilne i szybkie łącze internetowe, przeglądarka z zainstalowanymi wtyczkami typu JavaTM i Adobe Flash Player oraz słuchawki z mikrofonem. Ponadto podczas szkolenia pracownik powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do nauki — ciche i wyizolowane pomieszczenie (np. sala konferencyjna czy salka spotkań). Dobrą praktyką jest również poinformowanie innych pracowników o tym, że dana osoba uczestniczy w szkoleniu. Dzięki temu nie będzie odrywana od nauki dzwoniącymi telefonami czy zaczepiana przez kolegów różnymi sprawami „niecierpiącymi zwłoki”.

Szkolenie w realu czy w wirtualu?

Jedną z podstawowych zalet e-szkolenia jest niewątpliwie znaczne ograniczenie kosztów. Szkolenie internetowe jest istotnie tańsze od tradycyjnego, a dodatkowo firma nie musi ponosić wydatków związanych z delegacjami (podróże i przejazdy, diety, noclegi). Ponadto pracownik nie traci czasu na dojazdy i od razu po zakończonym webinarium może wrócić do swoich obowiązków. Dodatkową zaletą kursów internetowych jest możliwość monitorowania wyników kursantów. Dzięki temu nie tylko uczestnik, ale także jego przełożony mogą na bieżąco śledzić wyniki postępów w nauce. Z drugiej jednak strony pewnym ograniczeniem szkolenia internetowego może być brak bezpośredniego kontaktu. Rozmowa bez pośrednictwa narzędzi telekomunikacyjnych z pewnością ułatwia udzielanie wyczerpujących wyjaśnień i odpowiedzi na pytania uczestników, jak również pozwala na nawiązywanie nowych znajomości czy wymianę doświadczeń między słuchaczami.

Webinarium jako część procesu szkoleniowego

W wielu przedsiębiorstwach metoda e-szkoleń zagościła na dobre w procesie doskonalenia zawodowego. Webinarium poprowadzone przez wykwalifikowanego trenera staje się profesjonalnym, nowoczesnym, tanim i — co ważne — efektywnym narzędziem w całym procesie doskonalenia wiedzy. Należy jednakże pamiętać, że e-learning powinien być jednym (nie: jedynym) z dostępnych modeli nauczania w firmie. Decydując się na wdrożenie szkoleń internetowych, pracodawca nie może sobie pozwolić na całkowite wyeliminowanie tradycyjnych metod, które odgrywają ważną rolę w zakresie doskonalenia umiejętności interpersonalnych.

W wielu obszarach jednak warto skorzystać z narzędzi e-learningu. Co więcej, warto zastanowić się nad łączniem tradycyjnych i internetowych metod szkoleniowych. I tak np. webinarium zastosowane przed kursem stacjonarnym wprowadzi uczestników w temat, między sesjami pomoże utrwalić zdobytą wiedzę, natomiast po zakończonym szkoleniu ułatwi podsumowanie całości materiału, jak również pozwoli sprawnie ocenić jego ewaluację. Metoda seminarium online jest także bardzo często wykorzystywana w przypadku szkoleń „twardych”, dotyczących np. zagadnień BHP czy też nowości produktowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł, szkoda że nie trafiłam na niego zanim przeprowadzałam w mojej firmie takie <a href="http://www.langas.pl/" title="szkolenia warszawa" alt="szkolenia warszawa">szkolenia. Warszawa</a> jest dynamicznie rozwijającym się miastem, pojawia się coraz więcej konkurencyjnych firm więc trzeba trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco.

dodany przez Katarzyna Pacek, 23-03-2017 12:10:33